Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar?

zambiadminHer Telden30 Yorum24 Aralık 2012
pix Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar?

Askeriyede pek bilinmeyen ve alımı diğer sınıflara göre az olan sınıf olan Ulaştırma sınıfı ne iş yapar, görev yerleri hangi şehirlerdir hepsini detayları ile anlatacağım. Öncelikle Ulaştırma sınıfının ne olduğundan başlayayım. Ulaştırma sınıfı; birliklerin malzeme, yemek vs ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birlikler arası nakliye görevini üstlenen sınıftır. Aslında işlevi bakımından kargo şirketlerine benzetebiliriz. Örneğin Ankara’daki bir tankın Diyarbakır’a yollanması yada Erzurum’daki bir konserve ürün fazlalığının ŞanlıUrfa’ya gönderilmesi Ulaştırma sınıfının görevidir. Görev sadece ürünün ulaştırılması değil, araçların yüklenmesi ve boşaltılmasını da kapsar.

15 ay uzun dönem er olarak vatan görevi yapan ulaştırma erler hakkında bilgiler

Askerliğini ulaştırma er olarak yapan askerler acemi eğitimlerini Gaziemir Ulaştırma ve Personel Okulu yada Manisa Alaşehir’de almaktadır.  Gaziemir’de toplam 5 ulaştırma bölüğü , Alaşehir’de ise 2 ulaştırma bölüğü mevcuttur. Buradan dağıtımları ise Türkiye’nin her yerine olabilir. Fakat daha çok dağıtım yerleri, ulaştırma bölüklerine sahip olan yerler şunlardır; İzmir-Gaziemir, Manisa-Alaşehir, İstanbul-Metris, Ankara-Ana Ring Merkezi, Diyarbakır-Merkez, Erzurum-Ilıca, Elazığ-Merkez‘ dir.

Peki bu askerler ulaştırma sınıfı oldukları için şoför mü olacaklar? Tüm ulaştırma sınıfının araba kullanmayı bilmesine gerek var mı?

Tabi ki hayır. Ulaştırma sınıfları görev yerlerinde land rover şoförü, unimog şoförü olabilecekleri gibi ulaştırmanın diğer görevlerinde ve hizmet bölüğünde de çalışmaktadırlar. Ulaştırma sınıfı yazının başında bahsettiğimiz gibi yükleme boşaltma ve hizmet bölüklerinde de görev yapmaktadır.  Ulaştırma erlerin büyük çoğunlu Yük Aktarma Depolarında çalışmaktadırlar. Buralarda malzemelerin araçlara bindirilmesi ve araçlardan depoya indirilmesi görevlerini yapmaktadırlar. Hizmet bölüğü ise klasik mesleki yeteneklere sahip olan kişilerin seçildiği bölükler. Terzi, Berber, Aşçı gibi. Ayrıca görev zamanı her aracta 1 kişi olmak üzere Araç Muhafızlığı görevi yapmaktadırlar.

land rover unimog soforü Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar?

Sol Resim: Askeri Ünimog Tipi Araç                                                         Sağ Resim: Askeri Land Rover Aracı

 

Ulaştırma Asteğmen nedir? Görev yerleri ve sorumlukları nelerdir?

Ulaştırma Asteğmenler, uzun dönem erlerden farklı olarak acemilik yerine geçen öğrencilik sıfatında eğitim alırlar. Bu eğitimleri Gaziemir’de olup Asteğmen Aday Öğrenci adı altındadır ve 75 gün sürmektedir. Bu eğitimin yaklaşık 1 ayı yanaşık düzen eğitimidir. (temel askerlik eğitimi) Sonrasında ise daha çok kıtalarda işlerine yarayacak konvoy idaresi, yükleme boşaltma kuralları gibi dersler görmektedir.  Buradaki Asteğmen sayısı dönem başına yaklaşık olarak 25-30 civarındadır. Başlarında ise takım komutanı olarak 1 asteğmen(kendinden 1-2 dönem önceki asteğmen) ile bölük komutanı olarak 1 yüzbaşı bulunmaktadır.  75 günlük eğitimin son haftalarında gördükleri dersler, yanaşık düzen ve spor(3 km koşu, şınav, mekik, barfiks)  konularını içeren sınavlar başlar ve yüzde 10′luk dilime(3 kişi) girenler kıta birliklerini seçme hakkına sahiptir.

Meslek olarak Makine Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Ulaştırma-Lojistik bölümleri çoğunlukta olsa da son yıllarda asteğmenlik başvurularının azalması sonucu diğer mesleklerdeki alımlar çoğalmıştır.

Ulaştırma Asteğmenlerin görev yerleri sabittir.  Görev yerleri ve kontenjanlar şöyledir. İstanbul Metris(2 kontenjan), İzmir Gaziemir(3 kontenjan), İzmir Foça(1 kontenjan), İzmir Bornova(1 kontenjan), Ankara(6), Alaşehir(2), Bilecik(2-buraya Ulaştırma Jandarma çıkanlar gidecektir.), Diyarbakır(3), Erzurum(2), Elazığ(1) . Yerler sabit olmakla birlikte sayılar değişiklik göstermektedir. O yüzden şehirlerde 1-2 kontenjan oynama olabilir.

mercedes actros ulaştırma askeri araç drops 300x205 Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar?

Malzeme taşınması görevleri resimde gördüğünüz Mercedes Actros kamyonları yada sivil kamyonlarla olup soförlüğü uzman çavuşlar, muhafızlığını ise er-erbaşlar yapmaktadır.

Ulaştırma Asteğmenler, görev olarak şehirler arası ve şehir içi malzeme-araç-personel ulaştırmasında Konvoy Komutanı yada Araç komutanı olacaktır. Buradaki görevleri gideceği birlik ile kendi birliği arası koordineyi sağlama ve konvoyun düzenini sağlamasıdır. Bunun dışında araçların yükleme boşaltılmasının doğru şekilde yapılmasından sorumludur. Eğer görev yeri Gaziemir veya Alaşehir olanlar eğitim birliklerinde görev alacak olup uzun dönem erlerin eğitiminden sorumlu olacaklardır.

Ulaştırma sınıfı genel olarak en şanslı sınıflardan birisidir. Fazla bir eğitimi olmayan, görev zamanı dışında sakin olan bir sınıftır. Kafanızda herhangi bir sorusu olan varsa mesaj bölümünde sorusunu iletirse günlük olarak cevaplanacaktır.

Incoming search terms:

Etiketler: , , , ,

Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. burakNo Gravatar diyor ki:

  öncelikle verdiğiniz detaylı ve faydalı bilgiler için çok teşekkür ediyorum. kısa bir süre sonra askere gidiyorum ulaştırma er olarak, bu durum benim için büyük bir avantaj şoförlüğümü geliştirmek için. bu durumdan gayet mutluyum fakat vücudumda dövme ve az sayıda kesik izleri bulunduğu için bu avantajımı kaybedermiyim, şoför olmak istiyorum RDM ye çıkmamak için ne yapmam gerekiyor? bu durum beni çok huzursuz ediyor çünkü herkez başka ağızdan konuşuyor. ilginize ve vereceğiniz cevab için şimdiden teşekkür ederim.

 2. zambiadminNo Gravatar diyor ki:

  Yazıda belirttiğim gibi ulaştırma erlerin çok az kısmı şoför olabilmekte.

  Diğerleri nöbet mangası olabilir(günde 4-8 arası nöbet, diğer vakitler serbest olur), yük aktarma takımlarında görev alabilir(malzemelerin araçlara yüklenmesi boşaltılmasında görev alır)… Genelde bu tür görevler verilmekte.

  Ulaştırmanın güzel yönü eğitim ve spor yok dönecek kadar azdır.(usta birliğini zamanından bahsediyorum)

  Benim yazdıklarım %100 doğrudur başkalarına aldanmayın. Bu yazıyı yazan yani ben 2012 yılında ulaştırma asteğmen olarak görev yaptığım için birebir yaşadıklarımı yazmaktayım.

 3. zambiadminNo Gravatar diyor ki:

  Dövme ise görünür yerde değilse sıkıntı olmaz. Bölük şoförlerini seçerken dövmesi olup olmamasına bakmazdık. Konuşması düzgün, efendi biri olsun yeterliydi bizim için. Çünkü komutanların şoförlüğünü yapacağı için arıza biri olmamasına dikkat edilir.

 4. hakanNo Gravatar diyor ki:

  ben askerliğimi jandarma ulaştırma er olarak yaptım ve şimdi uzman erbaşlığı kazandım sınıf tercihi yaparkende ilk sıraya ulaştırma yazdım,eğitime çağarmalarına 2 3 ay kadar bi zaman var ilk tercihim olan ulaştırmanın cıkma ihtimali 100 de kaç acaba 2.terich topcu ve 3.sü ise tankcı.teşekkur ederim şimdiden

  • zambiadminNo Gravatar diyor ki:

   Ulaştırma sınıfı çok alımı yapılan bir sınıf değildir. Geçtiğimiz sene senin gibi 3 yakın askerim senin durumundaydı ve 2si tankçı, biri ise piyade oldu. Son zamanlarda Kirpi şoförlüğüne alımın fazla olduğunu biliyorum. Onun dışında ağırlık piyade ve tank’da.

 5. hayati demirNo Gravatar diyor ki:

  ne

 6. ali kocaliNo Gravatar diyor ki:

  admin karrdeşim verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Bende buraya ulaştırma takım komutanı olarak çıktım. Takım komutanın eksi yada artı yanlrı nelerdir bilgi verirsen sevinirim.

 7. AhmetNo Gravatar diyor ki:

  Ulaştırma kısmında yedek subay olan kişi eğitimi bitince kesinlikle Bilecik’e mi gidiyor.

 8. LothenNo Gravatar diyor ki:

  Ağustos 2013 döneminde Gaziemir de Ulaştırma Asteğmen olarak askerliğime başlayacağım. Size sorum %10 luk dilime girersem hangi ili tercih etmemi önerirsiniz?

 9. LothenNo Gravatar diyor ki:

  Dediğim gibi Ağustos 2013 de askerdeyim. (Usta birliği için)Maaş, kalma yerleri, yeme-içme konuları hakkında hiçbir bilgim yok.Yardımcı olabilir misiniz?

 10. zambiadminNo Gravatar diyor ki:

  @Ahmet
  2 çeşit Ulaştırma Yedek Subay var.
  1-Kara K.K’na bağlı olan
  2-Jandarma olarak

  Hangisi olduğunu gaziemire gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Eğer Jandarma iseniz kıta birliği olarak sadece 2 yer var. Bilecik ve Ankara.

  Eğer KKK’na bağlı iseniz yazıda belirtilen yerler var. Kontenjanlarda ufak değişmeler olabilir fakat yerler sabittir.

  @Lothen
  Yüzde 10 dilim demek 27 kişi arasından ilk 3′e girmeniz demektir.
  Kıta birliği olarak en rahat edilecek yer Bornova’dır. Tek eksi olarak izmir içinde kalmanızdan dolayı 800-2500 TL arası değişen yol yardımı alamamanızdır.

  Usta birliğinde maaşınız yaklaşık olarak 2300-2400 gibi olur. Kalma yeri olarak ise ister dışarda ev tutabilir ister kışlanın yedek subay misafirhanelerinde kalabilirsiniz.(2-4 kişi arası değişen odalar.) Günlük ücretleri 3,5 TL gibi birşeydi. Tabi bu sadece kalma ücreti. Yeme içme için subay misafirhanelerinde veya kışla dışında yapabilirsiniz.(Ücretler gayet makul)

  @ali kocali
  Tüm asteğmenler takım komutanı olarak görev yapar. Eğer jandarma olmadıysanız ya ulaştırma takımı komutanı olacaksınız ya da KTM(Kabul Toplama Merkezi) takım komutanı(sadece 2 kontenjan fakat çok sıkıntılıdır. Sadece Elazığ ve Diyarbakır’da var)

  Takım komutanı olarak bölüğünüzde amirin olarak 1 bölük komutanı(yüzbaşı veya üsteğmen) olur. Ve ek olarak teğmen-üsteğmen rütbesinde başka takım komutanları olabilir. Ve bölük başçavuşu, takım astsubayı vs vs.

  Sabahları bölük çavuşu yoklamayı hazırlar sana iletir. Sende Bölük Komutanına içtimalarda yoklamayı iletirsin. Bölük komutanı olmadığında en rütbeli sen isen bölük komutanlığı vekili yaparsın. Ayda 5-6 kez nöbet tutarsın. Şimdilik bu kadar , sorularını elimden geldiğimce cevaplamaya çalışırım.

 11. LothenNo Gravatar diyor ki:

  KTM ler neden sıkıntılı?

  • zambiadminNo Gravatar diyor ki:

   KTM: Kabul Toplama Merkezi. Yani birliklerine gidecek askerler burada toplanıp konvoylar halinde birliklerine teslim edilir. Daha detaylı olarak şöyle anlatabilirim. Eğer bir x kişisinin birliği Şırnak, Van, Hakkari vs çıkmışsa direk olarak buralara gidemez. Önce gideceği ilin bağlı olduğu KTM’ye gitmesi gerekiyor. G.Anadolu illeri için D.Bakır, D.Anadolu illeri için Elazığ. (Diğer bölgelerde KTM’ye katılma zorunluluğu yok diye biliyorum). Neyse işte buralara direk olarak gidemeyeceğinden askerler KTM’ye katılır ve kendi birliğine gidecek konvoyu bekler. Bazen 1-2 gün bekler bazen 3 ay. Tamamen yol güvenliğine bağlıdır. Buralarda Dağıtım vakitlerinde asker sayısı 10bin askere çıkar ve bunların tamamıyla sizler ilgilenmek zorundasınız. Yatacak yerleri yoktur, yemek yoktur hepsi sizden yardım ister.

 12. LothenNo Gravatar diyor ki:

  Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldun. Müsadenle genel bir soru sormak istiyorum. Çoğu asker askerlikten memnun olarak dönmez hatta çok nadir olarak yedek subay arkadaşlarım bile pişmanlık bazen yaşamaktadır.bunun nedeni askerlik hayatının dış dünyadaki hayata benzememesi mi yoksa arkadaşlarımızın sıkıya gelememesi mi?

  • zambiadminNo Gravatar diyor ki:

   Askerlik hayatını sevmemenizin birkaç sebebi olabilir.
   - Aile, arkadaş özlemi.
   - Komutanların saçma sapan tripleri (özellikle kısa dönem yapanlar bunu yaşar.)

   Ben kendimden bahsedeyim.
   Gaziemire ilk geldiğimde hayatımda büyük bir şok, şaşkınlık, korku içindeydim.
   Ailemde ayrılarak askere gelme şokunu yaşıyordum. Gerçekten eğitimler çok mu ağırdı, yemek sorunu yaşar mıyım vs vs.
   Gittikten sonra kısa sürede tüm şüphelerim netleşti. Oradaki tüm asteğmen aday öğrencileri, sen ben gibi olduğundan üniversitedeki ortamımdan farkı yoktu.
   Sabah kahvaltı yapıyorduk, öğleden önce eğitim, öğleden sonra ders. Evet ders :) Bir sürü kitap verecekler, notunu alacaksın, 3 ay sonunda da onlardan sınav oluyorsun. Bildiğin U şekli dershane ortamında dersler geçiyor. Bazı dersler uygulamalı tabi.

   Fikir vermesi amacıyla belirteyim, dersler şu tarz;
   araç kurtarma(lastik değiştirme- merak etme lastiğe bile dokunmayacaksın :) ) ,
   ulaştırma taktiği(en yüksek kredili derslerden biri.)
   motorlar
   trafik

   Spor konuları ise
   3km techizatsız koşu: min 15:20′de koşman gerekiyor. (Ben 12:05 ile 1. olmuştum)
   Mekik: 2 dakika süren var 100 puan için 51 tane çekmelisin (51 tane çekmiştim)
   Şınav: 2 dakika süren var 100 puan için 48 tane çekmelisin (16 tane çekmiştim)
   Barfiks: 9 tane 100 puan, 8 tane 90 puan, 7 tane 80 puan….1 tane 20 puan. (Genelde bunda herkes beceriksiz olduğundan bunda +30 verilmişti herkese) (1 tane çekebilmiştim :) )

   Neyse konuyu dağıttım. Dersler bu şekilde biraz sıkıcı ama sonuçta yorulmuyorsun. Gaziemirin yemekleri mükemmel. Hatta eminim ki bu konuda Türkiye’nin en iyi yerlerinden biridir. Yattığın odanın bir alt katında gazino var ve lig tv’si dahi var. Odalarınız 6-7 kişilik ve gayet güzel yatak. (ranza değil)
   Buraların temizliğinden bile siz sorumlu değilsiniz, 15 ay er yapanlar sorumlu.
   Cep telefonu yasak ama kullanan çoktu. Bizde hiç arama olmadı. Bazıları koridorda kullanırken yakalandı ve komutan el koydu. 3 aylık sürenin sonunda teslim etti.

   Çok kral bir komutanınız vardır. Dışardan sert görünür arada bağırır ama on numara adamdır. Hastalanınca yanına çorba getirecek kadar, yılbaşında gece 12de evinden pasta getirip bizle paylaşacak kadar kral:)

   Kıta birliği ise başta biraz zorlu gelecektir. Çünkü işi pek bilmiyorsunuz, kendinizi ispat etme çabanız olacak. Bölüğünüzde 50′den fazla asker var yapacağınız hata onların karşısında küçük düşmenize neden olabilir. Bu yüzden başta biraz zorlanabilirsiniz.

   Kıta birliğinde maaş almaya başladığından işiniz daha zevkli hale gelir. Üstelik rütbenizi de takıyorsunuz ve askerler arasında kral gibi dolaşıyorsunuz.

   Bence yedek subay olarak askerlik yapmak gayet güzel. Sadece zevkini al. Ego tatmin etmene, ilk 3 için kasayım demene gerek yok. Askerlerimle arkadaş gibiydim ve askerliğim biteli 1 yıl geçti hala bana telefon açarlar, hal hatır sorarlar.

   Özetle böyle, hayırlı teskereler :)

 13. eyupNo Gravatar diyor ki:

  jandarma asteğmen olarak ankara da nereye giderim görevim ne olabilir

 14. eyupNo Gravatar diyor ki:

  bir de yanımda çok fazla kıyafet götürmeme gerek var mı

  • zambiadminNo Gravatar diyor ki:

   —Jandarma Asteğmenler Ankarada çok emin olmamakla birlikte Yenikent diye hatırlıyorum.

   —Terlik, pijama/eşorfman ve çarşı izninde giymek üzere kot elbise götürebilirsiniz. Haftada 2 gün çarşı izniniz var. Yani toplamda 10 kere bile çarşıya çıkmayacaksınız. 2-3 farklı giysi yeterli olur. Çorap rengi konusuna takılmayın, siyah, haki yeşili sorun olmaz.

   Onların size verecekleri:
   1 adet spor ayakkabı: Pek rahat değildir fakat kullanılır.
   1 adet eşorfman takımı: Kullanışlıdır, genel olarak herkes kullanır. Alternatif olarak eşorfman ve spor ayakkabı götürmenizde yarar var.

   — Tavsiyem: Gaziemir kantinlerinde nakit geçmez. ( son 1 yılda değişmediyse tabi) Bu yüzden nakit pek götürmeyin, yanınıza banka kartı/kredi kartı alın.
   Gaziemirde En rahat edeceğiniz banka: Akbank

   Akşamları canınız sıkılacaktır yanınızda kitap götürmenizi tavsiye ederim, başka türlü vakit geçmiyor. Lig tv vardır ücretsiz her maçı izlersiniz.

 15. mehmetNo Gravatar diyor ki:

  bilgiler için teşekkur ederim bende insallah 2 gun sonra gaziemirdeyim yedek subay ulastirma olarak. acemilik.doneminde tavsiyeniz var mi?

 16. ali beyazyüzNo Gravatar diyor ki:

  ben ali beyazyüz allahın izniyle 15,08,2013 perşempe günü gelecem ama ben koşuda biraz sıkıntım var 90 kiloyum 1,70,75 boyom var sigara içiyom

  • zambiadminNo Gravatar diyor ki:

   Gayret ettiğini görsünler yeter. Komutanlar burada gerçekten çabalayıp fakat fiziki yetersizliğinden dolayı başaramayanlara yardımcı olmakta.

 17. EzgiNo Gravatar diyor ki:

  Benim erkek arkadaşım manisa batıkışlada acemiliğini yapıyor şu an. Orda söylemişler “Siz ulaştırmacı olcaksınız” diye. Erkek arkadaşım da benden bu ulaştırma ne yapar, nereye gider araştırmamı rica etti. Ben yazınızı okudum, elimden geldiğince anlamaya çalıştım :) Ancak anlamadığım ve sormak istediğim sorular var,umarım yardımcı olursunuz bana :) Öncelikle arkadaşım alaşehir veya gaziemire mi eğitime gidecek? Eğitim ne kadar sürecek..Ve sonra illaki başka bir yere mi gönderilecek? Arkadaşım komutan şöförlügü yapmak istediğini söylemişti daha önceden. Dediğiniz gibi eli yüzü düzgün, saygılı, konuşması düzgün biridir. Komutan söförü olabilmek için ne zaman ne yapması gerekiyor? Ve en önemlisi, rahat cep telefonu kullanabilecek ve çarşı iznine çıkabilecek mi? :) )

 18. EzgiNo Gravatar diyor ki:

  Bu arada arkadaşım izmirli. Sanırım gaziemir olmuyormuş, yaşadığı şehre göndermiyorlarmış doğru mu?

  • zambiadminNo Gravatar diyor ki:

   Merhaba Ezgi hanım,
   - Arkadaşınız dediğiniz gibi düzgün karakterde biri ise komutan şöförü olamaması için hiç bir neden yok. Fakat bu görevi birçok kişi talep edeceği için seçilmesi elbette kesin değil. Eğer komutanı zıt karakterde bir insan değil ise belki komutanla durumu konuşması işe yarayabilir.
   -Alaşehir ve Gaziemir üniversite mezunlarının acemi yerleridir. Anladığım kadarıyla arkadaşınız uzun dönem ve acemiliğini Manisada yapıyor. Bu durumda Türkiye’nin her yerine gidebilir.
   -Cep telefonu kullanma konusunda ilk 2-3 ay sıkıntı yaşayacaktır. Gideceği birlikte Türkiye’nin hemen hemen tüm kışlalarında olduğu gibi alt devre-üst devre durumundan dolayı 2-3 ay gibi süreyle cep telefonu kullanımına izin verilmeyecektir. 3 ay sonra kendisinin alt devresi geldiğinde bir şekilde telefonu yanına alabilir. Ulaştırma sınıfı, eğitimi en az sıklıkta olan sınıflardan biri olduğundan çok boş vakti olacaktır. Gününün 6 saati nöbetle, 1-2 saati de temizlik(koğuş ve kışla temizliği) ile geçer.
   - İzmirli olduğu için İzmir’de kalamaz diye bir kaide yoktur.
   - Çarşı iznine doğu-g.doğu bölgesi çıkmadığı sürece rahatça çıkabilir. Doğu bölgelerinde ayda 1 , 2 ayda 1 çıkabilmesi bile mucize olur :)

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Erkek arkadaşınıza hayırlı tezkereler dilerim.

 19. EzgiNo Gravatar diyor ki:

  Dağıtımı Tunceli-Pertek çıktı. Endişelenmeli miyim?

 20. AydoğanNo Gravatar diyor ki:

  merhaba sayın admin.
  bende bu kasım ayının 7 sinde gidicem askere ya şunu sorucaktım tabi yardımce olursanız kıta birligine girmem nasıl kolay olur ve manisa/alaşehir de yapıcam acemiligimi genelde nereye gönderir gaziemire düşermiyim ama izmirliyim yardımce olursanız cok sevinicem Teşekkürler Aydoğan Çelik..

 21. kadriNo Gravatar diyor ki:

  13 kasımda gaziemir ulaştırmaya başlıyacağım yukarıdaki dediklerin hala geçerlimi kardeş , birde herhangi bir sınıf değişikliği yapabilirmiyiz ?

 22. aytenNo Gravatar diyor ki:

  Meraba benim erkek arkadasim gaziemirde acemilik yapmakta sorum su arama yapiyor arada bi kac gumdur hic aramadi merak ediyorum acaba acemi birligi araaam bilgi alabilrmiyim hakkinda

Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar? Hakkında Yorum Yaz

Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar?

Ulaştırma sınıfı nedir? Ne iş yaparlar?

Askeriyede pek bilinmeyen ve alımı diğer sınıflara göre az olan sınıf olan Ulaştırma...

zambiadmin30 Yorum24 Aralık 2012
Titanic’e binmeyen tek kişi Türk

Titanic’e binmeyen tek kişi Türk

15 Nisan 1912'de bileti olduğu halde Titanic'e binmeyen tek kişi Prof. Dr.Besim Ömer...

zambiadmin15 Yorum8 Eylül 2012
Facebook açığı hızla kapatıldı

Facebook açığı hızla kapatıldı

Söz konusu olan açık internet üzerindeki hacker faaliyetlerinin yayınlandığı Hacker...

zambiadmin8 Yorum4 Kasım 2012
Özgün olmak bir adım önde başlamaktır

Özgün olmak bir adım önde başlamaktır

Şu sanal alemde neredeyse sitesi olan herkes kısa yoldan köşeyi dönme derdinde. Ama işler...

zambiadmin7 Yorum6 Eylül 2012
Limitless filmindeki NZT-48 hapı gerçekten var mı ?

Limitless filmindeki NZT-48 hapı gerçekten var mı ?

Limitless filminde ki kullanıldığında insan beynini kullanma oranını arttıran ve...

zambiadmin7 Yorum28 Ekim 2012
Maç Özetleri

Maç Özetleri

Yeni sezonun başlamasına çok az bir süre kala futbol severleri büyük bir heyecan kaplamış...

zambiadmin0 Yorum4 Ağustos 2013
Nudo

Nudo

Noodle'ın lezzetini ve avantajlarını Moral Gıda güvencesiyle "ÖZDE Hazır Kıvırcık...

zambiadmin0 Yorum3 Ağustos 2013
Online Takı Alışveriş Sitesi – Modalina.com

Online Takı Alışveriş Sitesi – Modalina.com

Türkiye'de online alışveriş furyası son yıllarda büyük hızla artış göstermekte....

zambiadmin0 Yorum21 Temmuz 2013
Galatasaray 2013-2014 Çubuklu Forma

Galatasaray 2013-2014 Çubuklu Forma

Galatasaray'ın 2013-2014 sezonun giyeceği çubuklu forma belli oldu. Kulübün klasikleri...

zambiadmin0 Yorum19 Temmuz 2013
Biyokür

Biyokür

Yapılandırmacı adımlarla birlikte karşılıkları sunabilmesi önceliklerle dahili durumları...

zambiadmin0 Yorum18 Temmuz 2013
 • zambiadmin
  -Geçerlidir. -Sınıf değişikliği olmaz.
 • ayten
  Meraba benim erkek arkadasim gaziemirde acemilik yapmakta sorum su arama yapiyor arada bi kac gumdur hic aramadi merak ediyorum acaba ...
 • kadri
  13 kasımda gaziemir ulaştırmaya başlıyacağım yukarıdaki dediklerin hala geçerlimi kardeş , birde herhangi bir sınıf değişikliği yapabilirmiyiz ?
 • Aydoğan
  merhaba sayın admin. bende bu kasım ayının 7 sinde gidicem askere ya şunu sorucaktım tabi yardımce olursanız kıta birligine girmem ...
 • bürhan erarda
  mrb, 14.10.2013-20.10.2013 tarihler arasında grenpark otel marmaris rezervasyon yapılmış bulunmaktayım fakat onun iptalini rica ediyorum.saygılarıöla
© 2012 Zambi Günlük Blogumsu Şey

Wordpress Temaları

DMCA.com
window machinery